آغاز فصل جدید «کافه‌تعطیلات» در اولین روز ماه مهمانی خدا/ بهار در بهار


گروه فرهنگی نیوزگزاری سینا-محمدصالح سلطانی؛ مثل یک پدیده نجومی است. چیزی شبیه یک اتفاق نادر، که در بهترین حالت سی سال یک بار رخ می‌دهد. این‌که سه ماهِ بهار، دقیقاً مقارن شوند با رجب و شعبان و رمضان، یکی از آن اتفاقات شیرین تقویم است که حال خوب بهار و لذت معنوی این سه ماه را به هم پیوند می‌زند و ترکیبی دوست‌داشتنی از حال‌های خوب می‌سازند. گذر از فروردینِ لبریز از بوی رجب و اردیبهشتِ آکنده به عطر شعبان، حالا ما را به دروازه نور رسانده. به مرز خوشبختی. رمضان، از پسِ خرداد گرم و پر آب و رنگ لبخند می‌زند و چه بهانه‌ای بهتر از این، برای آغاز فصل تازه‌ای از پیشنهادهای «حال خوب کن»؟

پس از حدود دو ماه، فصل تازه‌ی سلسله‌گزارش‌های «کافه‌تعطیلات» پیش چشمان شماست. هر پنجشنبه، اگر اتفاق خاصی نیفتد، با مجموعه پیشنهادهایمان برای لذت بردن از تعطیلات آخر هفته اینجا خواهیم بود. این هفته و در اولین روز از ماه مبارک، تلاش کرده‌ایم پی‌رنگ کلّی پیشنهادها، حال و هوایی متناسب با مهمانی باشکوه خدا داشته باشد. لبریز از حس و حال عجیبی که در این ماه جاری است و دوستش داریم. پر از خاطرات شیرین‌مان با ماه عزیزی که همه‌چیزش برایمان خاطره دارد. ماهی که بوی آشنایی از گذشته و صفای دلپذیری از فطرت انسانی در خودش دارد. ماهی که اولش عشق، میانه‌اش عشق و آخرش هم عشق است. خودِ خالصِ عشق.

آغاز فصل جدید «کافه‌تعطیلات» در اولین روز ماه مهمانی خدا/ بهار در بهار

کتاب هفته: مفاتیح الحیاه

یکی از جامع‌ترین و ناب‌ترین آثاری که در دهه اخیر به انتشار رسیده. کتابی که می‌توان آن را «دایره‌المعارف سبک زندگی اسلامی» نامید. حضرت آیت‌الله جوادی آملی در این کتاب فاخر، با گردآوری احادیث مربوط به هر حوزه‌ای که در سبک زندگی دسته‌بندی می‌شود، دانش‌نامه‌ای جامع در اختیار شیعیان قرار داده. مفاتیح‌الحیاه را نمی‌شود در دست گرفت و از ابتدا تا انتها خواند. نه قطع و حجم کتاب چنین امکانی را ایجاد می‌کند و نه همه محتوای کتاب برای هرکسی مفید است. کتاب این هفته‌مان یک کتاب مرجع است و باید مثل یک کتاب مرجع با آن رفتار کرد. در ردیف مفاتیح‌الجنان است و اگر یادگار ارزنده‌ی شیخ عباس قمی کلیدهای بهشت را با ادعیه و مناجات در اختیارمان گذاشته، اثر جاودانه آیت‌الله جوادی راه و رسم یک زندگی مومنانه را نشان خواننده‌اش می‌دهد. در این روزهای معنوی که حال دل‌هایمان از همیشه شیشه‌ای‌تر است، استفاده از این کتاب، اولین پیشنهاد ممکن برای یک آخر هفته معنوی است.

آغاز فصل جدید «کافه‌تعطیلات» در اولین روز ماه مهمانی خدا/ بهار در بهار

فیلم هفته: آواز گنجشک‌ها

مجید مجیدی دل مخاطبش را هدف می‌گیرد. او، در تقریباً تمامی آثارش نشان داده بیش از هرچیز، با زبان قلب انسان‌ها آشناست و آثارش از این حیث، در رده پراحساس‌ترین آثار تاریخ سینمای ایران قرار می‌گیرند. آواز گنجشک‌‎ها، یکی از بهترین آثار احساسی و البته معنوی اوست. قصه زندگی مردی سخت‌کوش و ساکن در روستاهای اطراف تهران که برای کسب و کاری تازه به تهران پا می‌گذارد و درگیر اتفاقاتی پیچیده می‌شود. معنویت و اخلاق، دو عنصر اصلی این فیلم هستند که با استفاده از طبیعت بکر و فضاسازی‌های خاص مجیدی، به خوبی در جای جای اثر تثبیت شده‌اند. حال خوب این روزهای ابتدای رمضان، با تماشای این فیلم خوب از آقای مجیدی می‌تواند بهتر هم بشود.

آغاز فصل جدید «کافه‌تعطیلات» در اولین روز ماه مهمانی خدا/ بهار در بهار

کانال هفته: سخنرانی مذهبی

دسترسی به آرشیوی جامع از سخنرانی‌های مذهبی، معمولاً آرزوی بچه‌هیاتی‌هاست. شنیدن سخنرانی و استفاده از مواعظ روحانیون، از آن چیزهایی است که در ماه مبارک برای آدم‌های زیادی دغدغه می‌شود و معمولاً صدای بسیاری از ماشین‌ها، در این ماه از روی موسیقی و مداحی به سوی مناجات و سخنرانی تغییر می‌کند. کانال این هفته‌مان، سرویسی است که به انتخاب شما، گلچینی از سخنرانی‌های مذهبی را در اختیارتان می‌گذارد. فقط کافی است آن را فعال کنید و نام سخنران موردنظرتان را انتخاب. بعد می‌توانید از میان فایل‌های صوتی، یکی را انتخاب و دانلود کنید تا محتوای شنیداری روزهای ماه رمضان را بدست آورده‌باشید.  تقریباً تمام خطبای مشهور در فهرست این سرویس هستند. از مرحوم مجتبی تهرانی تا دکتر رفیعی و حاج آقای پناهیان و استاد فاطمی‌نیا. پس از نصب پیام‌رسان «گپ» می‌توانید با شناسه @Religious_speech از این سرویس استفاده کنید.

آغاز فصل جدید «کافه‌تعطیلات» در اولین روز ماه مهمانی خدا/ بهار در بهار

اپلیکیشن هفته: قرآن صوتی وصل

نه اینکه دوران کتاب‌های چاپی گذشته باشد، اما میل و رغبت به استفاده از نسخه‌های الکترونیکی و دیجیتالی روز به روز بیشتر از گذشته می‌شود. کتاب مقدس ما هم از این قاعده مستثنی نیست و هرکسی دوست دارد یک نسخه خوب از قرآن را روی گوشی‌اش داشته باشد تا هر وقت و هرکجا که دلش هوای آسمان کرد، بتواند به قرآن دسترسی پیدا کند. قرآن صوتی وصل، یکی از قرآن‌های خوب دیجیتال است. گذشته از ترجمه کامل فارسی و امکانات جستجو، این قرآن به صورت «صوتی» عرضه شده و فرصت شنیدن آیات وحی را هم برای کاربرانش فراهم کرده. نسبت به حجم کم( 27 مگابایت) امکانات این قرآن دیجیتال مناسب و قابل قبول به نظر می‌رسد و نصب کردنش در این روزها، برای دسترسی بهتر و ساده‌تر به قرآن کریم کاربردی خواهد بود. قرآن صوتی وصل را به سادگی از کافه‌بازار می‌توانید دریافت کنید.