تخلفات وزارت جهاد کشاورزی زیرذره بین تحقیق و تفحص مجلس

 

تخلفات وزارت جهاد کشاورزی زیرذره بین تحقیق و تفحص مجلس

جلال محمود زاده نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سینا با بیان اینکه تقاضای این تحقیق و تفحص در کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با اکثریت آرا مصوب شد، گفت: علاوه بر تخلفات وزارت جهاد کشاورزی در استخدام ناظرین کشاورزی، صادرات و واردات محصولات کشاورزی و دامی با ارز دولتی و نحوه تنظیم بازار نیز ار محورهای این تحقیق و تفحص است.

وی افزود: در مجلس هشتم در سال 1390 برای استخدام ناظرین کشاورزی قانونی تصویب شد که ناظرین با داشتن 30 ماه سابقه کار، بدون شرکت در آزمون استخدام شوند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیانت اینکه در آن زمان حدود 9 هزار ناظر کشاورزی داشتیم، افزود: نمایندگان مجلس برای اینکه همه ناظرین استخدام شوند، مصوب کردند که 10 هزار ناظر باید استخدام شوند.

محمودزاده با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی مدعی است که 10 هزار ناظر را استخدام کرده، گفت: این ادعا در حالی صورت می گیرد که حدود 2 هزار ناظر هنوز استخدام نشدند.

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات رسیده به ما بسیاری از افرادی که از سوی آقایان استخدام شدند نه ناظر بودند و نه 30 ماه سابقه کار داشتند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: برخی آقایان با پارتی بازی قوم و خویش خود را استخدام کرده و حتی افرادی که سرباز بوده تحت عنوان ناظر کشاورزی استخدام شدند.

محمودزاده گفت: در واردات برای تنظیم بازار هم تخلفاتی صورت گرفت که حدود 30 نفر از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی بازداشت و زندانی هستند.

وی اضافه کرد: در همین زمینه شرکت های خاصی اجازه واردات داشتند که دادن رانت در این زمینه مشهود بود.بعنوان مثال افرادی با رانت گوشت قرمز و مرغ به قیمت دهها میلیارد تومان از شرکت پشتیبان امور دام کشور تحویل گرفتند اما تضمین های جعلی ارائه کردند.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: این افراد که از وابستگان برخی مقامات هستند، میلیاردها تومان اموال بیت المال را به غارت برده و هیچ پولی برگشت ندادند.

محمودزاده با اشاره به سوالات و محورهای تحقیق و تفحص گفت: این تحقیق و تفحص یک سوال اصلی و چهار سوال فرعی دارد که به شرح زیر است؛

سوال اصلی؛

به چه دلیل تعداد حدود 2 هزار نفر از افراد ناظر واجد شرایط با سابقه بالای ۳۰ ماه تا زمان تصویب قانون هنوز در سطح کشور جذب نشده اند ولی مشاهده می گردد که تعدادی از افراد جذب شده اند که فاقد مستندات لازم و سوابق نظارت بوده اند و جهاد کشاورزی اعلام می نمایند که همه 10 هزار نفر را طبق قانون جذب نموده است این در حالیست در هنگام تنظیم قانون تعداد ناظرین کشور کمتر از 10 هزار نفر بوده اند. از طرفی در واردات محصولات کشاورزی و دامی و تنظیم بازار بر اساس بررسی دیوان محاسبات تخلفات گسترده ای صورت گرفته است که باید مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو باشند.

سوالات فرعی؛

۱)دلیل عدم اجرای دقیق قانون استخدام مهندسین ناظر کشاورزی چیست و چرا علی رقم ادعای وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اتمام جذب ناظرین واجد شرایط هنوز حدود 2 هزار نفر با سابقه بالای ۳۰ ماه جذب نشده اند و ناظرین با سابقه زیر ۳۰ ماه هم تعیین تکلیف نشده اند.

۲) چه تعداد از افراد که سابقه نظارت نداشته و یا دارای مستندات کافی نبوده اند از طریق رانت و استفاده از این قانون جذب شده اند و دقیقا چه تعداد از افراد ناظر مطابق این قانون تا حال جذب شده اند.

۳)آیا وزارت جهاد کشاورزی جذب تعداد 10 هزار نفر ناظر ذکر شده در قانون را رعایت کرده است؟ چرا آیین نامه این قانون بسیار دیرتر از مدت قانونی تهیه شده است.آیا وزارت جهاد کشاورزی تعلل کرده است؟

۴)چرا واردات محصولات کشاورزی و دامی که با ارز دولتی می بایست انجام می شد علی رقم تحویل ارز دولتی توسط تعدادی از شرکت ها وارداتی صورت نگرفته و با ارز دولتی در بخش کشاورزی به واردات سایر محصولات غیر کشاورزی اختصاص داده شده است و به چه دلیل در تنظیم بازار تضمین کافی از شرکت ها دریافت نشده و درحال حاضر میلیاردها تومان اموال بیت المال توسط افرادی بازگردانده نمی شود چرا برخورد جدی با مدیران آن مجموعه ها صورت نگرفته است؟.